Local Council Elections 2018 Results

Belsize
Bloomsbury
Camden Town with Primrose Hill
Cantelowes
Fortune Green
Frognal and Fitzjohns
Gospel Oak
Hampstead Town
Haverstock
Highgate
Holborn and Covent Garden
Kentish Town
Kilburn
King's Cross
Regents Park
St Pancras and Somers Town
Swiss Cottage
West Hampstead

Belsize Ward


 Candidates  Total votes

 ADAMS Steve

 Conservative Party Candidate

1201

 CALMUS James Jordan

 Labour Party Candidate 

1067

 EYRES Phyl 

 Green Party Candidate

223

 KATCHI Sara 

 Green Party Candidate

238

 KHATOON Momota

 Labour Party Candidate 

971

 NEWMAN Benjamin Samuel

 Liberal Democrat Party Candidate

1127

 PORRITT Luisa Manon

 Liberal Democrat Party Candidate

1179

 ROBERTS Kirsty

 Conservative Party Candidate

1162

 ROY Leila

 Conservative Party Candidate

1170

 RUMBLE Nigel

 Independent Candidate

123

 SETHI Sucharita

 Labour Party Candidate 

996

 SIMON Tom Henry

 Liberal Democrat Party Candidate

1250
 TOTAL
10707
 REJECTED VOTES  TOTAL
 No Official Mark
 Voting for more candidates than the voter is entitled to 18
 Writing or mark by which voter can be identified
 Unmarked or void for uncertainty 15
 TOTAL 33



The following candidates are duly elected:


Elected 1: Tom Simon


Elected 2: Steve Adams


Elected 3: Luisa Porritt

Back to top

Bloomsbury Ward 

 Candidates Total votes

 AHMED Shahin 

 Conservative Party Candidate

334

 DE MALET ROQUEFORT Aimery 

 Liberal Democrat Party Candidate

242

 FRANCIS Sabrina Alisha 

 Labour Party Candidate

983

 HARRISON Adam Douglas Kier

 Labour Party Candidate

1045

 HEADLAND Jane Margaret

 Liberal Democrat Party Candidate

254

 JIMENEZ Juan 

 Green Party Candidate

183

 MADLANI Rishi

 Labour Party Candidate

931

 MALIQUE Abdul 

 Conservative Party Candidate

330

 MCCRACKEN Robert

 Green Party Candidate

188

 STRAUGHTON Jane-Eve Flora

 Green Party Candidate

226

 TAVARES Paul 

 Conservative Party Candidate

365

 WRIGHT Martin Percival George

 Liberal Democrat Party Candidate

191
 TOTAL 5272

 REJECTED VOTES  TOTAL
 No Official Mark
 Voting for more candidates than the voter is entitled to 3
 Writing or mark by which voter can be identified
 Unmarked or void for uncertainty 15
 TOTAL 18

 The following candidates are duly elected:


Elected 1: Adam Harrison


Elected 2: Sabrina Francis


Elected 3: Rishi Madlani

Back to top

Camden Town with Primrose Hill

 Candidates  Total votes

 CALLAGHAN Pat

 Labour Party Candidate

1936

 COTTON Richard Stephen

 Labour Party Candidate

1664

 HORNE Peter

 Conservative Party Candidate

602

 HOWARD Rik

 Green Party Candidate

434

 LEFLEY John

 Liberal Democrat Party Candidate

457

 MCQUEEN Catherine

 Conservative Party Candidate

632

 MILASZKIEWICZ Mark

 Green Party Candidate

384

 NICHOLSON Lawrence Joseph

 Liberal Democrat Party Candidate

335

 PIETRAGNOLI Lazzaro

 Labour Party Candidate

1570

 ROBERTS Joel 

 Conservative Party Candidate

573

 WRIGHT Anne Maria

 Liberal Democrat Party Candidate

407
 TOTAL 9411

 REJECTED VOTES  TOTAL
 No Official Mark
 Voting for more candidates than the voter is entitled to 12
 Writing or mark by which voter can be identified
 Unmarked or void for uncertainty 18
 TOTAL 30

 The following candidates are duly elected:


Elected 1: Pat Callaghan


Elected 2: Richard Cotton 


Elected 3: Lazzaro Pietragnoli

Back to top

Cantelowes Ward 

 Candidates   Total votes

 BEALES Danny

 Labour Party Candidate

1780

 BURY Fran

 Green Party Candidate

449

 FOX Robert 

 Conservative Party Candidate

270

 HATTAM Christopher William

 Liberal Democrat Party Candidate

488

 HAYS Catherine Wakefield

 Liberal Democrat Party Candidate

804

 KARASINSKI Max

 Liberal Democrat Party Candidate

442

 KESHISHIAN Catherine Anee

 Green Party Candidate

435

 MASON Angela

 Labour Party Candidate

1829

 O’FARRELL Trevor

 Green Party Candidate

301

 SINGH Ranjit

 Labour Party Candidate

1503

 SUSILUOTO Alexi

 Conservative Party Candidate

240

 TANSEY Ben

 Conservative Party Candidate

276
 TOTAL 8817

 REJECTED VOTES  TOTAL
 No Official Mark
 Voting for more candidates than the voter is entitled to 18
 Writing or mark by which voter can be identified
 Unmarked or void for uncertainty 30
 TOTAL 48

 The following candidates are duly elected:


Elected 1: Danny Beales


Elected 2: Angela Mason


Elected 3: Ranjit Singh

Back to top

Fortune Green Ward 

 Candidates   Total votes

 AHMED Shamim

 Conservative Party Candidate

663

 BRIDGE Adrian

 Liberal Democrat Party Candidate

1209

 FLOTI Sorin

 Labour and Co-operative Party Candidate

1326

 JACK Helen Margaret

 Green Party Candidate

378

 KAAE Axel

 Conservative Party Candidate

659

 OLSZEWSKI Richard

 Labour and Co-operative Party Candidate

1353

 REA Flick

 Liberal Democrat Party Candidate

1496

 RUSSELL Lorna Jane

 Labour and Co-operative Party Candidate

1468

 SHACKLE Tracey Elizabeth

 Liberal Democrat Party Candidate

1138

 TAYLOR Phillip

 Conservative Party Candidate

758
 TOTAL 10448

 REJECTED VOTES  TOTAL
 No Official Mark
 Voting for more candidates than the voter is entitled to 12
 Writing or mark by which voter can be identified
 Unmarked or void for uncertainty 18
 TOTAL 30

 The following candidates are duly elected:


Elected 1: Flick Rea 


Elected 2: Lorna Russell


Elected 3: Richard Olszewski

Back to top

Frognal and Fitzjohns Ward 

 Candidates   Total votes

 CAMERON Stephen

 Independent Candidate

122

 CHADWICK Richard Dean

 Labour Party Candidate

838

 DE MORAIS Marx

 Independent Candidate

135

 FRANCISO Valdir

 Liberal Democrat Party Candidate

366

 HARRIS Charles Hilary

 Green Party Candidate

234

 HUMPHREY Anton

 Green Party Candidate

163

 KRISHNA Shashank

 Liberal Democrat Party Candidate

358

 MCANENA WOOD Gail

 Labour Party Candidate

776

 NEWMAN Henry

 Conservative Party Candidate

1631

 PARKINSON Andrew

 Conservative Party Candidate

1621

 PATTEN Tara

 Independent Candidate

128

 SHIRAZI Rebecca Elizabeth

 Labour Party Candidate

846

 SPINELLA Gio

 Conservative Party Candidate

1595

 WARD Anne

 Liberal Democrat Party Candidate

438
 TOTAL 9251

 REJECTED VOTES  TOTAL
 No Official Mark 2
 Voting for more candidates than the voter is entitled to 3
 Writing or mark by which voter can be identified
 Unmarked or void for uncertainty 12
 TOTAL 17

 The following candidates are duly elected:


Elected 1: Henry Newman


Elected 2: Andrew Parkinson


Elected 3: Gio Spinella

Back to top

Gospel Oak Ward 

Candidates Total votes

 BLAIR Will 

 Conservative Party Candidate

411

 BOYLAND Marcus James 

 Labour Party Candidate

1442

 CROSHER Stephen 

 Liberal Democrat Party Candidate

739

 DIXEY Judy

 Liberal Democrat Party Candidate

759

 KENDRICK Dominic 

 Green Party Candidate

292

 KIRK Matthew Jonathan

 Liberal Democrat Party Candidate

603

 MAINDS Cathleen 

 Conservative Party Candidate

399

 MULHOLLAND Jenny Ann

 Labour Party Candidate

1502

 REVAH Larraine

 Labour Party Candidate

1361

 WALBY Jane 

 Green Party Candidate

412

 WEBBER John 

 Conservative Party Candidate

350
 TOTAL 8270

 REJECTED VOTES  TOTAL
 No Official Mark
 Voting for more candidates than the voter is entitled to 12
 Writing or mark by which voter can be identified
 Unmarked or void for uncertainty 42
 TOTAL 54

The following candidates are duly elected:


Elected 1: Marcus Boyland


Elected 2: Jenny Mulholland


Elected 3: Larraine Revah

Back to top

Hampstead Town Ward

 Candidates  Total votes

 BOURN Richard Dunham 

 Green Party Candidate

243

  CHUNG Linda 

 Liberal Democrat Candidate

1247

 COLES Will

 Liberal Democrat Candidate

826

 COOPER Oliver 

 Conservative Party Candidate

1455

CULLINAN Sue 

 Labour Party Candidate

898

 HASLEM-JONES Andrew John 

 Liberal Democrat Candidate

879

 HIGSON Maria 

 Conservative Party Candidate

1400

 MANDICH Sunny 

 Labour Party Candidate

811

 PAWLYN Michael Wulff

 Green Party Candidate

175

 SHORT Ramsay 

 Green Party Candidate

135

 SLATER James Samuel 

 Labour Party Candidate

799

 STARK Stephen 

 Conservative Party Candidate

1522
 TOTAL 10390

 REJECTED VOTES  TOTAL
 No Official Mark
 Voting for more candidates than the voter is entitled to 3
 Writing or mark by which voter can be identified
 Unmarked or void for uncertainty 9
 TOTAL 12

The following candidates are duly elected:


Elected 1: Stephen Stark


Elected 2: Oliver Cooper


Elected 3: Maria Higson

Back to top

Haverstock Ward

 Candidates  Total votes

 BHANSALI Rahoul 

 Conservative Party Candidate

305

 BULTINGAIRE Yannik Sylvian 

 Liberal Democrat Candidate

383

 ELLIS Daniel John 

 Conservative Party Candidate

354

 EWINS Tom 

 Conservative Party Candidate

321

 FLEMING Jack Francis Edmund 

 Liberal Democrat Candidate

412

 FRASER Jill Eileen

 Liberal Democrat Candidate

661

 KELLY Alison Mary 

 Labour Party Candidate

1814

 QUADIR Abdul

 Labour Party Candidate

1653

 SUMNER Mike 

 Green Party Candidate

317

 TURNER Mike

 Green Party Candidate

241

 WALKER Pam

 Green Party Candidate

401

 WOOD Abi

 Labour Party Candidate

1606
 TOTAL 8468

 REJECTED VOTES  TOTAL
 No Official Mark
 Voting for more candidates than the voter is entitled to 21
 Writing or mark by which voter can be identified
 Unmarked or void for uncertainty 18
 TOTAL 39

The following candidates are duly elected:


Elected 1: Alison Kelly


Elected 2: Abdul Quadir


Elected 3: Abi Wood

Back to top

Highgate Ward 

 Candidates  Total Votes

 BERRY Sian 

 Green Party Candidate

2073

 BUHAYER Constantine 

 Independent Candidate

48

 DE KEYSER Kirsten 

 Green Party Candidate

1387

 DJURKOVIC Helena 

 Liberal Democrat Candidate

284

 FINN Simone 

 Conservative Party Candidate

563

 HOLMES John 

 Green Party Candidate

1197

 LEWIS Oliver 

 Labour Party Candidate

1727

 O’MARA Emily

 Independent Candidate

83

 ORMISTON Jim 

 Conservative Party Candidate

493

 PICKTHALL Stephen Raymond 

 Liberal Democrat Candidate

245

 POTTS Henry William Windle

 Liberal Democrat Candidate

248

 RAMAN Maddy 

 Labour Party Candidate

1530

 SEIFERT Ben 

 Conservative Party Candidate

501

 WRIGHT Anna 

 Labour Party Candidate

1741
 TOTAL 12120

 REJECTED VOTES  TOTAL
 No Official Mark
 Voting for more candidates than the voter is entitled to 9
 Writing or mark by which voter can be identified
 Unmarked or void for uncertainty 15
 TOTAL 24

The following candidates are duly elected:


Elected 1: Sian Berry


Elected 2: Oliver Lewis


Elected 3: Anna Wright

Back to top

Holborn and Covent Garden Ward 

 Candidates  Total Votes

 DOWDING Luke

 Green Party Candidate 

419

 FROST Alison

 Conservative Party Candidate

544

 FULBROOK Julian George Holder 

 Labour Party Candidate

1716

 KEEP Andrew 

 Conservative Party Candidate

497

 MASON John 

 Green Party Candidate

291

 MERRIN Richard 

 Conservative Party Candidate

446

 NAUGHTIE Andrew 

 Liberal Democrat Candidate

312

 OLAD Awale Mire 

 Labour Party Candidate

1604

 VINCENT Sue

  Labour Party Candidate

1705

 WAGNER Erich 

 Liberal Democrat Candidate

216

 WATTEBOT O’BRIEN Charlotte Berenice Clementine

 Liberal Democrat Candidate

257
 TOTAL

8007

 REJECTED VOTES  TOTAL
 No Official Mark
 Voting for more candidates than the voter is entitled to 6
 Writing or mark by which voter can be identified
 Unmarked or void for uncertainty 3
 TOTAL 9

The following candidates are duly elected:


Elected 1: Julian Fulbrook


Elected 2: Awale Olad


Elected 3: Sue Vincent

Back to top

Kentish Town Ward 

 Candidates  Total Votes

 APAK Meric 

 Labour Party Candidate

2238

 CHAPWELL Mac 

 Conservative Party Candidate

345

 DAVIES Darryl 

 Conservative Party Candidate

339

 GOULD Georgia

 Labour Party Candidate

2376

 GREENWOOD Charley 

 Green Party Candidate

556

 HEADLAM-WELLS Jenny 

 Labour Party Candidate

2310

 HJORT Victor 

 Liberal Democrat Candidate

324

 MILLER Margo Dale

 Liberal Democrat Candidate

348

 NEWBROOK Jill

 Liberal Democrat Candidate

300

 PATEL Shreena 

 Conservative Party Candidate

261

 PAWLYN Kelly 

 Green Party Candidate

572

 SEARLE Dee 

 Green Party Candidate

568
 TOTAL

10537

 REJECTED VOTES  TOTAL
 No Official Mark
 Voting for more candidates than the voter is entitled to 12
 Writing or mark by which voter can be identified
 Unmarked or void for uncertainty 18
 TOTAL 30

The following candidates are duly elected:


Elected 1: Georgia Gould


Elected 2: Jenny Headlam-Wells


Elected 3: Meric Apak

Back to top

Kilburn Ward 

 Candidates   Total Votes

 ALCANTARA Carmen Mlagros Pilar 

 Green Party Candidate

230

 BEATTIE Douglas 

 Labour Party Candidate

1733

 ESLAMDOUST Maryam

 Labour Party Candidate

1722

 GARDINER Thomas Keir

 Labour Party Candidate

1613

 GRAUBERG Janet Clementine 

 Liberal Democrat Candidate

385

 KING James Robert

 Liberal Democrat Candidate

390

 KOTHARI Davi

 Liberal Democrat Candidate

268

 NICHOLL Sarah 

 Green Party Candidate

225

 RICHARDSON Harry 

 Conservative Party Candidate

457

 SEN Sanjoy 

 Conservative Party Candidate

416

 SPENCER Matthew 

 Green Party Candidate

239

 STOCKLEY Georgina 

 Conservative Party Candidate

433
 TOTAL

8111

 REJECTED VOTES  TOTAL
 No Official Mark
 Voting for more candidates than the voter is entitled to 33
 Writing or mark by which voter can be identified
 Unmarked or void for uncertainty 12
 TOTAL 45

The following candidates are duly elected:


Elected 1: Douglas Beattie


Elected 2: Maryam Eslamdoust


Elected 3: Thomas Gardiner

Back to top

King’s Cross Ward 

 Candidates  Total Votes

 BARKER Emma 

 Green Party Candidate

377

 CONNOR Robert Jason 

 Democrats and Veterans Party

62

 DYAS Samuel 

 Conservative Party Candidate

205

 GARDNER Robyn 

 Conservative Party Candidate

281

 HAI Abdul 

 Labour Party Candidate

1130

 HART Nicola Ann 

 Green Party Candidate

198

 JOHNSON Mark 

 Liberal Democrat Candidate

174

 JONES Elizabeth Margaret Stanton

 Liberal Democrat Candidate

239

 KIRK Ekaterina

 Liberal Democrat Candidate

171

 LESTER Adam 

 Conservative Party Candidate

242

 LEVIDOW Les 

 Green Party Candidate

157

 ROBERTSON Georgie 

 Labour Party Candidate

1180

 SIMPSON Jonathan Andrew

 Labour Party Candidate

1191

 TOTAL

5607

 REJECTED VOTES  TOTAL
 No Official Mark
 Voting for more candidates than the voter is entitled to 9
 Writing or mark by which voter can be identified
 Unmarked or void for uncertainty 12
 TOTAL 21

The following candidates are duly elected:


Elected 1: Abdul Hai


Elected 2: Georgie Robertson


Elected 3: Jonathan Simpson

Back to top

Regents Park Ward 

 Candidates  Total Votes

 ALI Nasim 

 Labour Party Candidate

1783

 CHRISTOFI Steven 

 Independent Candidate

364

 DE VILLIERS Chantelle 

 Conservative Party Candidate

451

 ELLIS Alexander

 Conservative Party Candidate

467

 GORDON John Alexander 

 Liberal Democrat Candidate

234

 JACKSON-ROBERTS Margaret Ann

 Liberal Democrat Candidate

244

 JOHNSON Heather Margaret 

 Labour Party Candidate

1797

 KUMARAVEL Surya 

 Liberal Democrat Candidate

229

 RICKETTS Carole 

 Conservative Party Candidate

428

 SHAH Nadia 

 Labour Party Candidate

1803
 TOTAL

7800

 REJECTED VOTES  TOTAL
 No Official Mark
 Voting for more candidates than the voter is entitled to 18
 Writing or mark by which voter can be identified
 Unmarked or void for uncertainty 15
 TOTAL 33

The following candidates are duly elected:


Elected 1: Nadia Shah


Elected 2: Heather Johnson


Elected 3: Nasim Ali

Back to top

St Pancras and Somers Town Ward 

 Candidates  Total Votes

 ALLEN David 

 Conservative Party Candidate

295

 BARKER James Maurice 

 Liberal Democrat Candidate

192

 BARTLETT Doreen 

 Conservative Party Candidate

295

 BUTT Oliver Dominic Ronald 

 UKIP Candidate

103

 COOKE Christopher

 UKIP Candidate

84

 GAME Giles

 UKIP Candidate

82

 HOYLE Sarah 

 Liberal Democrat Candidate

230

 KHATOON Samata 

 Labour Party Candidate

2611

 LINGARD Robert 

 Conservative Party Candidate

243

 ROBINSON Roger Leon 

 Labour Party Candidate

2520

 SCANTLEBURY Mark 

 Green Party Candidate

264

 STANSFIELD Kimberley Lauren 

 Liberal Democrat Candidate

251

 SWASEY Tina 

 Green Party Candidate

341

 TOMLINSON Paul Edward 

 Labour Party Candidate

2460

 TOTAL

9971

 REJECTED VOTES  TOTAL
 No Official Mark
 Voting for more candidates than the voter is entitled to 21
 Writing or mark by which voter can be identified
 Unmarked or void for uncertainty 9
 TOTAL 30

The following candidates are duly elected:


Elected 1: Samata Khatoon


Elected 2: Roger Robinson


Elected 3: Paul Tomlinson

Back to top

Swiss Cottage Ward 

 Candidates  Total Votes

 BELLO O’SHANAHAN Nayra 

 Labour Party Candidate

1605

 BENSON Scott Jeremy 

 Liberal Democrat Candidate

456

 BHIMJIANI Kushal 

 Liberal Democrat Candidate

448

 CASSARANI Leo 

 Labour Party Candidate

1541

 FAIRHURST Kate 

 Conservative Party Candidate

1324

 GASCOIGNE Brian Alvery 

 Green Party Candidate

250

 HAMMOUDA Lina 

 Independent Candidate

36

 HAYMAN Sheila 

 Green Party Candidate

262

 PEARSON Simon 

 Labour Party Candidate

1417

 PO Calvin

 Independent Candidate

24

 ROBINSON Calvin 

 Conservative Party Candidate

1277

 RUSSELL Nick 

 Liberal Democrat Candidate

388

 STRAKER Peter Henry 

 Independent Candidate

33

 WILLIAMS Don 

 Conservative Party Candidate

1277

 TOTAL

10388

 REJECTED VOTES  TOTAL
 No Official Mark
 Voting for more candidates than the voter is entitled to 6
 Writing or mark by which voter can be identified 3
 Unmarked or void for uncertainty 9
 TOTAL 18

The following candidates are duly elected:


Elected 1: Nayra Bello O’Shanahan


Elected 2: Leo Cassarani

Elected 3: Simon Pearson

Back to top

West Hampstead Ward 

 Candidates  Total Votes

 AKADEMIR Sedef 

 Conservative Party Candidate

819

 BRESCIA David

 Conservative Party Candidate

940

 FOX Roger Simon 

 Liberal Democrat Candidate

878

 HIRA Mukul

 Liberal Democrat Candidate

723

 JIRIRA Nancy Stembile

 Liberal Democrat Candidate

777

 MILTON Jane Elizabeth 

 Green Party Candidate

335

 PAUL Helena

 Green Party Candidate

290

 RAHMAN Nazma 

 Labour Party Candidate

1390

 SALIM Mohammed 

 Conservative Party Candidate

739

 STANSELL David Robert 

 Green Party Candidate

229

 TAHERI Peter 

 Labour Party Candidate

1260

 TIWARI Shiva 

 Labour Party Candidate

1267
 TOTAL

9647

 REJECTED VOTES  TOTAL
 No Official Mark
 Voting for more candidates than the voter is entitled to 30
 Writing or mark by which voter can be identified 3
 Unmarked or void for uncertainty 18
 TOTAL 51

The following candidates are duly elected:


Elected 1: Nazma Rahman


Elected 2: Shiva Tiwari


Elected 3: Peter Taheri

Back to top

Would you like to provide feedback?(Click to show feedback form)

Please rate this page to help us improve camden.gov.uk. Please don't include your contact details as we are unable to provide responses via this form. To get in touch please click here.

Please select one of the options.

Thank you for your feedback.